Цікаво знати

Найменша у світі книга
«Кобзар» - найменша в світі книга.
Вгорі, для порівняння, сфотографовано макове зерно, збільшено в 700 разів.

ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович 

                  (1814-1861)

Видатний український поет, художник, громадський діяч, перекладач, автор "Кобзаря", співробітник Київської Археологічної комісії, академік гравірування (1860)
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко. Батьки Шевченка були кріпаками магната генерал-лейтенанта Василя Васильовича Енгельгарда - поміщика, що володів 50 тис. кріпаків і був власником близько 160 тис. десятин землі. Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки, у ній, окрім Тараса, було 6 дітей - старші - Катерина та Марія, брат Микита, молодші - Ярина, Марія, брат Йосип.
10 березня 1861 року о 5 годині 30 хвилин ранку помер Тарас Григорович Шевченко. Над домовиною Шевченка в Академії мистецтв виголошено промови українською, російською та польською мовами. Поховали поета спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі. 26 квітня 1861 року домовину із тілом поета поїздом повезли до Москви. На Україну труну везли кіньми. До Києва прах Шевченка привезли 6 травня увечері, а наступного дня його перенесли на пароплав "Кременчуг". 8 травня пароплав прибув до Канева, й тут, на Чернечій (тепер Тарасова) горі, поета поховали. Над ним насипали високу могилу, вона стала священним місцем для українського та інших народів світу.


25 лютого відзначаємо 145 років від дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач- Квітки)
 (1871—1913),видатної української поетеси, громадської діячки

Перша збірка поетичних творів Лесі Українки «На крилах пісень» вийшла друком у Львові на початку 1893 р. У виданні збірки брав безпосередню участь І. Франко. Йому надсилала Леся Українка частинами рукопис збірки, він наглядав за складанням книжки у друкарні Наукового товариства ім. Шевченка. У бібліотеці НТШ збереглася частина набірного примірника рукопису збірки (ІЛІШ, ф. 2, № 747). Збірка складається з поетичних творів, написаних у 1880-х роках, та ранніх поем «Самсон» (1888), «Місячна легенда» (1891 – 92), «Русалка» (1885).
Друга збірка поетичних творів Лесі Українки «Думи і мрії» вийшла друком у Львові 1899 р. У її виданні брав участь В. Гнатюк. Збірка складається з поем «Давня казка» (1893), «Роберт Брюс, король шотландський» (1893) і поезій, написаних у 1890-х роках.

10 найдорожчих книг світу
На першому місці «Лестерський кодекс»Леонардо да Вінчі$30,8 млн., 1994 рік, аукціон Christies. Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним за життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінковий зошит. Нотатки Леонардо написані особливим чином, його власним «дзеркальним» шрифтом – прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам'янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. «Лестерський» кодекс був названий на честь графа Лестера, який купив манускрипт в 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив відомий промисловець, колекціонер Арманд Хаммер. Після його смерті в 1994 році кодекс був виставлений на торги, і був придбаний засновником Microsoft Білом Гейтсом і він періодично виставляє цю книгу в музеях.
На другому «Євангеліє Генріха Лева»вартістю $12,4 млн., 1983 рік, аукціон Sothebys. Манускрипт включає в себе чотири Євангелія, налічує 226 сторінок, оформлених в унікальному стилі ченцями і послушниками бенедиктинського абатства Хельмарсхаузен. Після смерті Генріха Лева манускрипт вважався втраченим. У XIX столітті він був виявлений у Празі, у 1861 році його придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. П'ятьма роками пізніше Георг V був повалений і втік до Австрії і серед іншого вивіз із собою манускрипт. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги дому Sothebys. У ході аукціону його власником стала Німеччина – у фінансуванні покупки брали участь федеральний уряд, уряди Баварії і Нижньої Саксонії, а також фонд «Прусська культурна спадщина». Сьогодні манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).
На третьому місці «Птахи Америки» Джона Джеймса Одюбона, вартістю $8,8 млн., продана у 2000 році на аукціоні Christies. Її перше видання друкувалося в США в 1827-1838 роках, за цей час було випущено всього близько 200 примірників, надрукованих у гігантському форматі, який сам Одюбон назвав «double elephant folio» – кожна сторінка 127 см у висоту. Повний примірник «Птахів Америки» містить 435 розфарбованих вручну відбитків гравюр розміром 90 на 60 см, на яких птахи зображені в натуральну величину. В даний час відомо про існування 119 повних примірників «Птахів Америки», 108 з них зберігаються в різних музеях світу і лише 11 – у приватних колекціях.
Четверте місце посідають «Кентерберійські оповідання» Джеффрі Чосера, продані нааукціоні Christies у 1998 році за $7,5 млн. Унікальний примірник першого видання «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера, «батька англійської поезії» та одного з родоначальників англійської літератури. Книга видана в 1477 році англійським першодрукарем Вільямом Кекстоном у Вестмінстерському абатстві.
До теперішнього часу збереглося всього 12 відомих примірників першого видання, з яких лише виставлена на Christies книга перебуває у приватній колекції.
На п'ятому місці розмістився «Бестіарій герцога Нортумберлендського», проданий нааукціоні Sothebys у 1990 році за $9,6 млн. Подібних англійських бестіаріїв в усьому світі збереглося не більше 40, до цього бестіарій востаннє виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендського – останній, який залишався в приватних руках, а не в музейній колекції.
Біблія Й. Гутенберга посідає шосте місце, її вартість у 1987 році на аукціоні Christies сягнула $7,2 млн. Унікальний примірник Біблії першодрукаря Йоганна Гутенберга, найстарішої з книг, надрукованих за допомогою набору з рухомих літер. А саме її 42-рядковий варіант у форматі in folio, відомий серед бібліофілів як «Біблія Мазаріні», на честь кардинала і першого міністра Франції Джуліо Мазаріні, у паперах якого в 1760 році був виявлений перший примірник такої Біблії. За даними Музею Гутенберга, всього на початку 1450-х років було віддруковано близько 180 примірників 42-рядкової Біблії, з яких до нашого часу збереглися 48, в тому числі 21 – повний. Продана на Christies у 1987 році Біблія – неповна, в цій лише перший том. Покупцем стала японська Maruzen Corporation. Сьогодні цей примірник зберігається в бібліотеці університету Кейо.
На сьомому місці книга Вільяма Шекспіра «Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», вартістю $5,2 млн. (ціна 2006 року, аукціон Sothebys). Примірник першого видання п'єс Вільяма Шекспіра, виданого в 1623 році Джоном Хемінгом і Генрі Конделом, учасниками шекспірівської трупи. «Перше фоліо» – прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва – «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних справжніх текстів». У «Перше фоліо» увійшли 36 п'єс Шекспіра, тобто майже всі його п'єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». До нашого часу збереглося всього 40 повних примірників першого видання, з яких у приватних руках знаходяться лише два, у тому числі проданий на Sothebys.
Книга «Про плодові дерева» Анрі Луї Дюамель дю Монсо, вартістю $4,5 млн. (2006 рік, аукціон Pierre Berge & Associes (Брюссель), посідає восьме місце. Трактат про плодові дерева французького фізика, хіміка, агронома, члена Академії наук Анрі Луї Дюамель дю Монсо (1700-1782) – це прекрасно оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, із золоченою обкладинкою.
На дев'ятому місці розмістилася «Географія» («Космографія»), Птоломея вартістю $3,99 млн. (2006 рік, Sothebys). Рідкісний примірник першого в світі атласу, надрукованого в 1477 році в італійській Болоньї за зразками карт давньогрецького астронома, математика і географа Клавдія Птоломея 150 року до н.е.
Десятку найдорожчих книг завершує Європейська Біблія, яку у 1989 році на аукціоні Sothebys продали за $3,18 млн. За змістом майже повністю відповідає християнському Старому Заповіту. Цей примірник створений у Вавилоні в ІХ-Х століттях н.е. і є одним з найдавніших і найдорожчих рукописів на івриті.
2014 рік
Джерело: 10 найдорожчих книг світу // Шкільна бібліотека. – 2013.-№9-103-74..с.7

Немає коментарів:

Дописати коментар